ضخامت رنگ سوله - سوله|سوله سازی|ساخت سوله|سوله سبک|فروش سوله
649
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-649,single-format-standard,qode-social-login-1.0,qode-news-1.0,qode-quick-links-1.0,qode-restaurant-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive

ضخامت رنگ سوله

ضخامت رنگ سوله

هر لایه رنگ آمیزی باید با توجه به میزان تعیین شده توسط سازنده رنگ انجام گیرد. اما ضخامت رنگ سوله که خشک شده نباید از حداقل ضخامت رنگ تعیین شده کمتر باشد. چنانچه میزان تعیین شده در یک دست رنگ نتواند ضخامت لازم را تامین کند، رنگ‌ آمیزی باید مجددا تکرار شود تا حداقل ضخامت رنگ سوله مورد لزوم به دست آید.

کلیه مصالح قطعات فولاد باید طبق مشخصات جدول زیر رنگ شود.

جدول ۱ – حداقل ضخامت رنگ قطعات فولادی در شرایط محیطی مختلف

شرایط محیطی آماده‌سازی سطح فولاد نوع و ضخامت رنگ
قطعه فولاد در داخل دیوار و نارک کاری قطعه فولاد به صورت روباز لیکن درون محیط بسته قطعه فولادی در معرض شرایط جوی
معتدل (۱) Sa 2 ۴۰ میکرون ضد زنگ آلکیدی ۴۰ میکرون ضد زنگ آلکیدی۴۰ میکرون رویه آلکیدی ۴۰ میکرون ضد زنگ آلکیدی۴۰ میکرون لایه میانی آلکیدی

۴۰ میکرون رویه آلکیدی

سخت (۲) Sa 2.5 ۴۰ میکرون آستراپوکسی غنی از روی ۴۰ میکرون آستراپوکسی غنی از روی۴۰ میکرون لایه میانی اپوکسی

۴۰ میکرون رویه اپوکسی

۶۰ میکرون آستراپوکسی غنی از روی۶۰ میکرون لایه میانی اپوکسی

۶۰ میکرون رویه اپوکسی پلی‌پورتان

بسیار سخت و ساحلی (۳) Sa 3 ۴۰ میکرون آستراپوکسی غنی از روی۴۰ میکرون رویه اپوکسی ۶۰ میکرون آستراپوکسی غنی از روی۶۰ میکرون لایه میانی اپوکسی

۶۰ میکرون رویه اپوکسی پلی پورتان

مثل ناحیه جزر و مدی که نیاز به مطالعه خاص داردحداقل سه لایه اپوکسی با ضخامت کل ۴۰۰ میکرون
  • شرایط متعادل آب و هوایی با رطوبت نسبی متوسط کمتر از ۵۰ درصد
  • شرایط سخت؛ شرایط آب و هوایی با رطوبت نسبی بیش از ۸۰ درصد و یا اتمسفر صنعتی
  • شرایط بسیار سخت، شرایط آب و هوایی با رطوبت نسبی متوسط بیش از ۸۰ درصد همراه با بخار کلر نظیر آن
  • در صورتی که دستورالعمل رنگ آمیزی توسط کارشناس ذیصلاح تهیه شود. می توان از شرایط جدول بالا عدول نمود.
  • صفحاتی که قرار است در اتصالات اصطکاکی روی هم قرار گیرند، نباید رنگ شوند، فقط یک لایه به اندازه ۲۰ میکرون به عنوان رنگ انبارداری نیاز می‌باشد.
  • هر میکرون ۱۰۰۰/۱ میلیمتر است.

نحوه تعیین ضخامت رنگ سوله

بعد از رنگ آمیزی اسکلت فلزی ، تعیین ضخامت پوشش پرایمر و متوسط رنگ ؛ و ضخامت پرایمر، ميانگين و تمام شده با استفاده از يک گیج مغناطيسي به شرح زير است:

ضخامت رنگ را در مکان های اندازه گیری نقطه ای جداگانه و به طور مساوی در هر 9 متر مربع از سطح فولاد سازه ای اندازه گیری کنید. به اندازه پنج نقطه در هر یک از مکان های زیر تعیین کنید: بال بالا؛ بال پایین؛ جان ها؛ مهاربندها؛ سخت کننده ها و غیره در هر محل نقطه، سه خواندن گیج یا سوبسترا یا رنگ را داشته باشید. خواندن غیرمعمول بالا یا پایین گیج که به طور مداوم تکرار نشود، را نادیده بگیرید. اندازه گیری ضخامت نقطه میانگین سه اندازه گیری است.

میانگین پنج نقطه اندازه‌گیری برای هر مکان در مساحت 9 متر مربع نباید کمتر از ضخامت مشخص شده باشد. هیچ منطقه اندازه گیری یک نقطه نباید کمتر از 80 درصد حداقل ضخامت مشخص شده یا بیشتر از 150 درصد ضخامت مشخص شده در صورت استفاده از روی ارگانیک باشد و 120 درصد ضخامت مشخص شده در صورت استفاده از روی غیر ارگانیک باشد. هر یک از سه قرائت که به طور متوسط برای تولید هر اندازه گیری انجام می شود، ممکن است تحت یک مقدار یا بیشتر قرار گیرد.

علاوه بر نتایج آزمایش گواهی شده، پیمانکار رنگ اسکلت فلزی باید یک بیانیه کتبی از تولیدکنندگان رنگ ارائه نماید که ضخامت بیش از حد آسیب نخواهد داشت. اگر مهندس ضخامت پوشش بیش از حد را تأیید نکند یا پیمانکار تصمیم به ارائه بیانیه کتبی ضروری از تولید کننده رنگ و نتایج آزمایش گواهی شده نداشته باشد، در صورت لزوم، پیمانکار باید پوشش را زدوده و جایگزین نماید.

 

بدون نظر

ارسال دیدگاه